Wyjazdy naszej jednostki w 2012 roku:


50. 06.12.2012r. - Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 122 pomiędzy Baniami, a Baniewicami

Lekko po godzinie 7:15 nad naszą miejscowością rozległ się odgłos trzech syren alarmowych. Tym razem wyjazd dotyczył wypadku samochodowego na drodze wojewódzkiej nr 122 miedzy miejscowością Banie, a Baniewice. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA 2,5/16 wraz z 5 osobową obsadą. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż wypadkowi uległ samochód marki Volkswagen golf 3. Samochodem podróżowały 2 osoby: kobieta w wieku średnim oraz dziecko w wieku przedszkolnym. W pierwszej fazie akcji naszym zadaniem było usztywnienie górnego odcinaka kręgosłupa kobiecie oraz udzielenie wsparcia psychicznego dziecku, które na szczęście wyszło z wypadku bez szwanku. Następnie przystąpiliśmy do ewakuacji poszkodowanej z rozbitego samochodu na deskę ortopedyczną. Ewakuacja przebiegała z pełną asekuracją górnego odcinka kręgosłupa. Po przeniesieniu kobiety na deskę ortopedyczną zabezpieczyliśmy ją za pomocą foli termoizolacyjnej przed utratą ciepła. W chwili kończenia stabilizacji poszkodowanej na desce, na miejsce zdarzenia przyjechały dwie karetki pogotowia. Od tego momentu kobieta znalazła się pod opieką lekarzy z pogotowia ratunkowego. Następnie nastąpił transport poszkodowanej do karetki. Należy nadmienić, że podczas działań strażaków kobieta cały czas była nieprzytomna, jednak oddychała. Oprócz działań polegających na udzieleniu pomocy medycznej kobiecie, do naszych działań należało również odcięcie zasilania w pojeździe oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Po chwili na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp z JRG Gryfino. Dodatkowo konieczne było zakręcenie dopływu gazu z butli LPG, jak również odłączenie baterii alarmu. Przez cały czas trwania akcji ruch odbywał się wahadłowo. W akcji, która trwała dwie godziny wzięły udział: 2 zastępy straży pożarnej - łącznie 9 ratowników, 2 karetki pogotowia oraz 3 radiowozy policyjne. Do koszar wróciliśmy około godziny 9:20.

Było to pierwsze tej zimy na naszym obszarze działań tak poważne zdarzenie spowodowane niedostosowaniem prędkości do zimowych warunków, jakie panują na drogach. Groźnie wyglądający wypadek na szczęście nie przyniósł ofiar, jednak przestrzegamy wszystkich przed zbędną brawurą na drogach.

49. 08.11.2012r. - Kolejna ofiara nieodpowiedzialności

W dniu 8 listopada o godzinie 11:34 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Gryfinie otrzymało zgłoszenie z policji o odnalezieniu zwęglonych zwłok na łóżku w mieszkaniu w Swobnicy. Ze wstępnych ustaleń wynikło, że przyczną pożaru było zaśnięcie mężczyzny z papierosem. Jest to kolejne tak tragiczne w skutkach zdarzenie będące wynikiem zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa.

W związku z powyższym Ochotnicza Straż Pożarna w Baniach zwraca sie z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności podczas używania otwartego ognia w mieszkaniu, a w szczególności podczas palenia papierosów przed snem. Powyższe, tragiczne w skutkach zdarzenie mogło zakończyć się dużym pożarem stwarzającym zagrożenie dla zdrowia i życia innych mieszkańców.

48. 30.10.2012r. - Wypadek na drodze wojewódzkiej między Baniami, a Parnicą

Około godziny 19:35 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego jaki miał miejsce na drodze wojewódzkiej między Baniami, a Parnicą. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA 2,5/16. Po dojechaniu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż wypadkowi uległ samochód dostawczy marki Volkswagen Transporter. Na szczęście równo z nami na miejsce zdarzenia dojechała karetka pogotowia ratunkowego, zatem poszkodowany od razu znalazł się pod opieką ratowników. Do naszych zadań nalerzało w tym przypadku kierowanie ruchem, odłączenie zasilania w rozbitym samochodzie, postawienie go na koła, jak również pomoc w wciągnięciu wraka auta na lawetę. Najprawdopodobniej przyczyną dość grożnie wyglądającego wypadku było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Tym razem brawurowa jazda kierowcy skończyła się dość szczęśliwie, gdyż nie doznał on większych obrażeń ciała. Akcja trwała 2 godziny i brały w niej udział dwa zastępy straży pożarnej w tym 8 ratowników, Zespół Pogotowia Ratunkowego oraz Policja.

Apelujemy o rozsądną jazdę z uwagi na zbliżającą się zimę i pogarszające się wrunki na drogach!!!

47. 08.10.2012r. - zwisający konar drzewa

Tego dnia o godzinie 13:10 PSK Gryfino odebrało zgłosznie o zwisającym konarze drzewa nad drogą przy ulicy Sosnowej w Baniach.Z powodu dość dużego zagrożenia jakie występowało niezwłocznie na miejsce zdarzenia został wysłany zastęp GBA 2,5/16 z naszej jednostki.Po dojechaniu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania podjęliśmy decyzję o ściągnięciu konara przy pomocy bosaka oraz lin. Był to dość duży konar,który mógłby po spadnięciu na przejeżdzający samochód wyrządzić bardzo dużo szkód. Stwarzał duże niebezpieczeństwo. Akcja trwała 30 minut i brało w niej udział 5 strażaków.

46. 2.09.2012r. - wielogodzinna akcja gaszenia stogów słomy

Tego dnia lekko po godzinie 16:00 PSK zadysponowało nas do pożaru stogu słomy jaki miał miejsce przy drodze między Baniewicami, a Żarczynem. Pożar był usytułowany tuż obok lasu, co stwarzało bardzo duże zagrożenie. Do pożaru wyjechał zastęp GBA 2,5/16. Po dojechaniu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż pożar obejmuje cały stóg słomy o wymiarach około 15m x 8m. Z uwagi na to, iż pożarem objety był cały stóg słomy i nie było już co ratować dowódca wraz z dyspozytorem PSK podjeli decyzję, iż nasze zadania ograniczą się tylko do rozgarniania słomy w celu szybszego wypalenia się jej oraz do stłumiania ognia w celu zmniejszenia zagrożenia dla lasu. Podczas trwającej akcji dowódca dostał telefon od dyspozytora PSK o pożarze drugiego stogu jaki miał miejsce przy drodze jadąc w kierunku ośrodków wypoczynkowych z Baniewic. Wraz z informacją dyspozytor z PSK nakazał nam udać się do drugiego stogu. Po dojechaniu i przeprowadzeniu rozpoznania podjęto następujące decyzje: z uwagi na napływające telefony do PSK w sprawie pierszego stogu dowódca zadecydował o zadysponowaniu z naszej jednostki drugiego samochodu. Lekko po godzinie 18:00 na miejsce pożaru przybył drugi zastęp z naszej jednostki. Po wydaniu rozkazów dowódca zadecydował, iż zastęp GCBA 6/32 uda się do pierwszego stogu, a zastęp GBA 2,5/16 pozostanie przy stogu, do którego przyjechaliśmy w drugiej kolejności. Samochody gaśnicze kursowały po wodę do Bań z uwagi na to, iż w pobliżu pożarów nie było żadnych zbiorników wodnych. Podczas gdy zastęp średni GBA tankował wodę w Baniach dowódca dostał ponownie zgłoszenie z PSK. Tym razem zgłoszenie dotyczyło wypadku jaki miał miejsce za Parnicą koło wjazdu na drogę ekspresową S3. Dostaliśmy natychmiastowy rozkaz udania się w tamto miejsce. Na szczęście naszym zadaniem było jedynie posprzątanie ulicy z kawałków samochodów oraz neutralizacja za pomoca sorbentu rozlanych płynów samochodowych. Po zakończeniu akcji związanej z wypadkiem zastep GBA powrócił na miejsce pożaru stogu słomy. Około godziny 21:10 dyżurny PSK po konsultacji z dowódcą postanowił wysłać ciężki zastęp z JRG Gryfino w celu oceny sytuacji i wydania stosownych rozkazów. Lekko po godzinie 21:30 zastęp z Gryfina dojechał na miejsce pożaru. Po przeprowadzeniu rozpoznania w miejscu zarówno pierwszego, jak i drugiego pożaru dowódca z JRG zadecydował, że pożar przy lesie musi być kontrolowany przez całą noc. Rozkazał naszej jednostce pozostać na miejscu pożaru wraz ze średnim wozem. Zastęp ciężki  został odesłany do koszar. Do godziny 5:00 rano strażacy dogaszali i kontrolowali proces palenia. W akcji udział wzięły dwa zastępy z naszej jednostki, w tym 8 strażaków i jeden zastęp z JRG Gryfino, w tym 2 strażaków. 

45. 6.08.2012r. - likwidacja gniazda szerszeni w Baniach

O godzinie 19:30 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia gniazda szerszeni w budynku w Baniach przy ulicy Ogrodowej. Wyjazd trwał 30 minut. W akcji wzięło udział 5 strażaków.

44. 2.08.2012r. - powalone drzewo w Rożnowie

Tego dnia panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne, padał deszcz, jak również wiały silne wiatry. O godzinie 19:20 zostaliśmy zadysponowani przez PSK Gryfino do usunięcia powalonych drzew w miejscowości Rożnowo. Wyjazd trwał około 40 minut i wzięło w nim udział 5 strażaków.

43. 26.07.2012r. - likwidacja gniazda szerszeni w Dłusku Gryfińskim

Z polecenia Pani Wójt zostaliśmy zadysponowani do usunięcia dużego gniazda szerszeni w miejscowości Dłusko Gryfińskie. Wyjazd trwał około godziny 19:45-20:45.

42. 25.07.2012r. - likwidacja gniazd os w Swobnicy

O godzinie 20:30 dostaliśmy polecenie usunięcia miejscowego zagrożenia jakim były liczne gniazda os w budynku nadleśnictwa w Swobnicy. Wyjazd trwał około 20 minut, obsadę wou stanowiło 4 naszych strażaków.

41. 19.07.2012r. - powalone drzewa w Górnowie

O godzinie 18:30 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Gryfinie do usunięcia drzew, które powaliły się na drogę w Górnowie z powodu silnie wiejących wiatrów. Wyjazd trwał około 20 minut i wzięło w nim udział 5 naszych druhów.

40. 16.07.2012r. - plamy oleju na ulicy Kunowskiej w Baniach

Tego dnia o godzinie 19:10 z PSK otrzymaliśmy zgłoszenie o plamie oleju na drodze, który wylał się z pękniętej miski olejowej. Jak się okazało sytuacja miała miejsce w Baniach na ulicy Kunowskiej. Pęknięcie dotyczyło miski olejowej w ciągniku rolniczym. Olej rozlany na długości około 250 metrów był usuwany przy pomocy sorbentów. Akcja trwała prawie półtorej godziny.

39. 29.05.2012r. - bardzo groźny pożar mieszkania w tzw. barakach przy ulicy Sosnowej w Baniach

Około godziny 17:30 do remizy wezwał nas odgłos trzech syren alarmowych oznaczajacy wyjazd do akcji ratowniczo - gaśniczej. Jak się po chwili okazało akcja dotyczy płonącego mieszkania w tzw. barakach przy ulicy Sosnowej w naszej miejscowości. Z uwagi na to, iż budynek ten jest zbudowany z bardzo łatwopalnych materiałów każda minuta się liczyła. Około 5 minut od zaalarmowania nasz średni zastęp GBA 2,5/16 był juz na miejscu. Po przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż płonie mieszkanie oraz, że wszyscy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania przed przybyciem straży pożarnej. Po upewnieniu się, że nikomu nic nie zagraża przystąpiliśmy do akcji gaśniczej. W pierwszej fazie akcji dowódca nakazał podać jeden prąd wody w natarciu na palące się pomieszczenie w celu stłumienia ognia. Nastepnie naszym zadaniem było wyrzucenie wszystkich tlących się materiałów przez okno na zewnątrz. Przyczyną pożaru było zapruszenie ognia przez właściciela. Niestety okazało się, że właściciel był w stanie nietrzeźwym. Na szczęście skończyło się tylko na spalonej kanapie i dużym zadymieniu. Skutki takiej ludzkiej głupoty mogły być naprawdę wielkie. Do koszar wróciliśmy o godzinie 18:30. W akcji brał udział jeden zastęp Straży Pożarnej w tym 4 strażaków oraz Policja. 

38. 27.05.2012r. - pożar pustostanu po byłej owczarni w Rożnowie

Tego dnia 15 min. przed godziną 22:00 nasza jednostka udała sie alarmowo jednym zastępem do pożaru pustostanu, jaki miał miejsce w Rożnowie. Z uwagi na bardzo duże wymiary budynku z JRG PSP Gryfino wyjechały dwa zastępy: zastęp średni w sile 6 strażaków oraz zastęp ciężki w sile 2 strażaków w celu zabezpieczenia wodnego. Na miejscu pożaru pierwsze zjawiły się zastępy z Państwowej Straży Pożarnej, następnie dojechał nasz średni zastęp GBA 2,5/16. Podobny pożar miał już miejsce w Rożnowie w tym miesiącu i tak jak poprzednim razem okazało sie, że nie płonie cały bydynek tylko sterta śmieci, które ktoś podpalił. Spalające się śmieci wytwarzały bardzo duże zadymienie, przez co zgłaszający poinformował o pożarze całej byłej owczarni. Strażacy z JRG zagasili pożar poprzez podanie jednego prądu wody w natarciu na palące się śmieci. W akcji brały udział trzy zastępy straży pożarnej w tym 14 strażaków ratowników. Do koszar wróciliśmy po 30 min.  

37. 24.05.2012r. - wiatrołomy na drodze za Rożnowem

Wyjazd tego dnia dotyczył wiatrołomów znajdujących się na drodze za Rożnowem. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, iż na drodze znajdują sie niewielkie odłamy drzewa, które udało nam się usunąć bez użycia pił do cięcia drzewa. Akcja trwała 30 min.   

36. 15.05.2012r. - pożar opon oraz śmieci koło lasu w Piasecznie

Około godziny 18:20 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru opon oraz śmieci, który miał miejsce koło lasu w Piasecznie. Z uwagi na to, iż istniało zagrożenie zapalenia się lasu znajdującego się w pobliżu pożaru, PSK nakazało nam udać się na miejsce zdarzenia jak najprędzej. Po dojechaniu i przeprowadzeniu rozpoznania dh Dariusz Jaroszek dowódca zastępu stwierdził iż, pożarem objęte są opony oraz śmieci znajdujące się w krzewach. Pożar objął również część krzewów, jednak nie występowało zagrożenie dla lasu. Pożar zagasiliśmy jednym prądem wody w natarciu podanym wężem W-52. Do koszar wróciliśmy po godzinie 19:00. 

35. 09.05.2012r. - ratowanie tonącego psa

Tym razem zostaliśmy zadysponowani do dość nietypowego zdarzenia, jakie miało miejsce tuż za miejscowością Piaseczno. Naszym zadaniem było uratowanie psa, który tonął w bajorze. Po dojechaniu na miejsce jeden z naszych strażaków ubrał sie w wodery i wszedł do stawu ratować biedne zwierze. Na szczęście był to płytki staw, który utworzył sie na polu w skutek nadmiernie padajacego deszczu. Dzięki odwadze i poświeceniu pies wyszedł bez szwanku z opresji :)  Akcja trwała 30 min.    

34. 06.05.2012r - wiatrołomy na drodze między Piasecznem, a Rowem 

Po otrzymaniu zgłosznia PSK Gryfino zadysponowało nas do powalonego drzewa, jakie leżało na drodze między Piasecznem, a miejscowością Rów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia przystąpilismy do usuwania drzewa przy użyciu dwóch pił spalinowych. Drzewo zostało pocięte na małe kawałki, tak żebyśmy byli w stanie usunąć je z drogi. Działania trwały ponad godzinę.  Do koszar wrócilismy o godzinie 19:20. W akcji wzięło udział 6 naszych strażaków.

33. 05.05.2012r - Pożar domku letniskowego w Baniach

O godzinie 17:40 nad naszą miejscowościa po raz drugi tego dnia rozległ sie odgłos trzech syren alarmowych. Tym razem wyjazd dotyczył palącego sie domku letniskowego przy ulicy Gryfińskiej w Baniach. Do akcji wyjechał zastęp GBA 2,5/16. Po dojechaniu i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził iż, płonie drewniana podbitka dachu oraz pożar zaczyna trawić konstrukcję nośną dachu. W pierwszej fazie pożaru podano jeden prąd wody w natarciu na palące się poszycie dachowe w celu stłumienia ognia. Nastepnie przystąpiono do częściowej rozbiórki spalonego dachu oraz do dogaszania resztek zarzewi ognia. Po zakończeniu akcji dowódca przekazał miejsce pożaru właścicielowi. Do koszar wrócilismy lekko po godzinie 19:00.   

32. 05.05.2012r - Pożar pustostanu w Rożnowie

Tego dnia lekko po godzinie 13:00 nad naszą miejscowością rozległ się odgłos trzech syren alarmowych oznaczajacy zadysponowanie nas do akcji ratowniczo - gaśniczej. Juz po chwili mieszkańcy naszej wsi mogli podziwiać naszych strażaków w sile dwóch zastępów, pędzących na sygnałach do walki z żywiołem.  Z uwagi na bardzo duże wymiary budynku, który się palił, do akcji zostały zadysponowane zastępy z JRG Gryfino oraz OSP Banie. Na miejscu jako pierwsze pojawiły się zastępy z JRG Gryfino: GBA MAN i GCBA Renault KERAX. Po chwili do strażaków zawodowych dołączyliśmy my ochotnicy swoimi dwoma samochodami MERCEDESEM oraz JELCZEM. Na szczęście jak się poźniej okazało, pożarem nie był objęty cały budynek byłej owczarni, lecz tylko opony od maszyn rolniczych znajdujace się w środku. Pożar ten z dalszej odległości wydawał się na prawdę groźny, ponieważ gęsty dym wydzielający się podczas palenia opon wydostawał się każdą szczeliną budynku. Sprawiało to wrażenie potężnego pożaru całej budowli. W akcji brały udział 4 zastępy straży pożarnej: 2 z JRG PSP Gryfino GBA i GCBA oraz 2 z naszej jednostki również GBA i GCBA. Łącznie zadysponowanych zostało 15 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.  

31. 01.05.2012r - Rój pszczół na przystanku w Baniach

Tym razem nasz wyjazd dotyczył roju pszczół jaki znajdował się na przystanku w Baniach. Po dojechaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dowódca postanowił nie zwalczać pszczół środkiem owadobójczym. Po wykonaniu kilku telefonów udało nam się załatwić pszczelarza, który profesionalnymi metodami zebrał rój do przenośnej pasieki, aby następnie umieścić pszczoły w swoich ulach. Ten nietypowy wyjazd trwał ponad godzinę z uwagi na to iż, musieliśmy zabezpieczać miejsce zdarzenia do momentu, aż pszczelarz zebrał wszystkie pszczoły. W akcji brało udział 4 naszych druhów.

30. 30.04.2012r. - Pożar stodoły w Piasecznie

Tego dnia około godziny 15:30 zostalismy zadysponowani do pożaru stodoły jaki miał miejsce w miejscowości Piaseczno. Po dojechaniu i przeprowadzeniu rozpoznania dh Bartosz Duraj dowódca zastępu stwierdził iż, pożarem objęty jest zawalający się strop stodoły. Mimo zwartej zabudowy w tej części miejscowości, okolicznym budynkom mieszkalnym nic nie zagrażało. Nie było również osób poszkodowanych. Przez ponad godzinę walczyliśmy z pożarem i po zakończeniu działań przekazaliśmy miesce akcji właścicielowi. Do koszar wróciliśmy około godziny 16:45. W akcji brało udział 5 naszych strażaków. 

29. 29.04.2012r. - Pożar w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym

Około godziny 15:00 tego dnia nasza jednostka została wysłana do pożaru jaki miał miejsce w bloku wielorodzinnym w Baniach. Po dojechaniu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż z miszkania na parterze wydobywa sie dym na klatkę schodową jak również dowiedział sie od lokatorów bloku, że w miszkaniu powinien znajdowac sie właściciel. W pierwszej fazie akcji podjelismy próbę dostania sie do mieszkania . Po nieustannym pukaniu do drzwi i stukaniu w okna, drzwi otworzył nam właściciel. Jak sie okazało przyczyną dymu na klatce schodowej były spalone garnki z jedzeniem. Właściciel tłumaczył się tym, iż usnoł po tym jak wstawił obiad na kuchenke gazowa. Naszczęcie nikomu nic się nie stało i skończyło się tylko na lekkim zadymieniu mieszkania. Po przewietrzeniu mieszkania wróciliśmy do remizy. Akcja trwała 30 min.   

28. 28.04.2012r. - Pożar poszycia leśnego w Piasecznie

Równo o godzinei 10:00 nasz zastęp GBA 2,5/16 udał się alarmowo do pożaru poszycia leśnego w Piasecznie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania przystąpilismy do gaszenia . Dowódca nakazał podać jeden prąd wody w natarciu na palące się poszycie . Na szczęście dzięki szybkiej i sprawnej akcji udało się zatrzymać pożar w samym zarodku. Akcja trwała niecałą godzinę.

27. 21.04.2012r. - wypadek na rondzie w Baniewicach

Lekko po godzinie drugiej w nocy obudził nas odgłos trzech syren alarmowych oznaczajacy zadysponowanie naszej jednostki do zdarzenia. Tym razem PSK Gryfino odebrało zgłoszenie o wypadku samochodowym, który miał miejsce na rondzie w Baniewicach. Po przyjęciu zgłoszenia natychmiast zostały zadysponowane siły i środki potrzebne w takiego rodzaju zdarzeniach. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA 2,5/16. Na miejscu naszym zadaniem była neutralizacja oleju, który wyciekł z samochodu, odłączenie akumulatora, posprzątanie drogi oraz postawienie auta na koła, ponieważ po przybyciu zastalismy samochód leżący na dachu. W akcji udział brał jeden zastęp Strazy Pożarnej, Karetka Pogotowia oraz Policja.      

26. 09.04.2012r. - pożar traw, krzewów oraz poszycia leśnego

Przed godziną 18:00 w Poniedziałek Wielkanocny PSK Gryfino zadysponowało nas do pożaru traw, krzewów i poszycia leśnego w Dębogórze koło Widuchowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż płonie około sześć hektarów nieużytków. Z uwagi na duży obszar pożaru, do akcji został zadysponowany również zastęp z OSP Widuchowa. Strażacy za pomocą tłumic, łopat i szybkiego natarcia walczyli z żywiołem przez prawie trzy godziny. Na szczęście dzięki sprawnej akcji ogień nie rozprzestrzenił się na pobliskie lasy. W akcji brały udział dwa zastępy strażaków: jeden z OSP Widuchowa i jeden z naszej jednostki. Do remizy wróciliśmy około godziny 21:00.

25. 08.04.2012r. - wyważanie drzwi w mieszkaniu

Lekko po godzinie 18:10 spokój naszych strażaków siedzących razem z rodzinami w Świeta Wielkanocne przerwał odgłos trzech syren alarmowych dysponujących naszą jednostkę do akcji ratowniczo - gaśniczej. Mimo świąt do remizy zbiegło się 7 strażaków, z których sześciu stanowiło obsadę zastępu GBA 2,5/16, który wyjechał do zdarzenia. Jak sie później okazało wyjazd dotyczył wykonania dostępu dla Pogotowia Ratunkowego po przez wyważenie drzwi w mieszkaniu w Piasecznie. Podczas, gdy jechalismy na miejsce, PSK Gryfino poinformowało nas, iż ratownicy z pogotowia dostali sie już do mieszkania. Pozostało nam jedynie dojechać na miejsce zdarzenia, zapytać się lekarzy, czy potrzebują naszej pomocy i wrócić do koszar. Po wejściu do mieszkania, tak jak przypuszczano wcześniej, ratownicy znależli zwłoki człowieka. W akcji brał udział jeden zastęp z naszej jednostki oraz karetka pogotowia. Do remizy wrócilismy o godzinie 18:40. 

24. 29.03.2012r. wypadek samochodu dostawczego na drodze między Baniami, a Kunowem

Tego dnia około godziny 23:30 zastęp z naszej jednostki został zadysponowany do wypadku samochodowego jaki miał miejsce na drodze miedzy Baniami, a Kunowem. Po niespełna pięciu minutach od alarmu zastęp GBA 2,5/16 wraz z obsadą sześciu strażaków wyruszył do zdarzenia pod dowództwem Dh Bartosza Duraja. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż wypadkowi uległ samochód dostawczy, który w skutek wypadku leży na boku w przydrożnym rowie. Z uwagi na to, że Karetka Pogotowia Ratunkowego zabrała poszkodowanego kierowcę jeszcze przed naszym przyjazdem, do naszych zadań należało jedynie wyciągniecie samochodu z rowu, postawienie go na koła oraz odłączenie zasilania. Kierowca, który stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi prowadził pojazd po spożyciu dużej ilości alkoholu. W akcji udział brał jeden zastęp straży pożarnej z naszej jednostki , karetka pogotowia oraz Policja. Do remizy wróciliśmy o godzinie 00:30.

23. 28.03.2012r. - pożar nieużytków w Baniach

Podpalenia traw nie mają końca. Kolejna akcja gaszenia nieużytków miała miejsce w Baniach tuż przy cmentarzu żydowskim na ulicy Ogrodowej. Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 13:50 i już po chwili na miejsce udał się nasz zastęp wraz z 6 osobową obsadą. Akcja gaśnicza polegała na gaszeniu traw oraz drzew i krzewów przy pomocy szybkiego natarcia oraz tłumic. Wyjazd zakończył się po 40 minutach. Spaleniu uległo około pół hektara nieużytków. Gdyby nie szybka interwencja, pożar rozprzestrzenił by się w miejscu starych nagrobków.
Zdjęcia na naszym profilu na nk.pl...

22. 27.03.2012r. - pożar trzcin w Swobnicy

Kolejne wezwanie naszej jednostki w ostatnim czasie dotyczyło pożaru trzcin w miejscowości Swobnica, przy drodze prowadzącej w stronę Dłuska Gryfińskiego. Wezwanie miało miejsce o godzinie 20:50. Pożar został ugaszony przy pomocy tłumic. Przyczyną najprawdopodobniej było podpalenie. Ogień strawił około 2-3 arów trzcinowiska. Wyjazd trwał 50 minut i wzięło w nim udział 4 naszych strażaków.

21. 26.03.2012r. - pożar traw w Baniach

O godzinie 14:40 dostaliśmy zgłoszenie o pożarze traw w Baniach przy drodze w stronę Pyrzyc. Jak się okazało pożar miał miejsce zaraz za znakiem wyznaczającym granicę miejscowości i swoim obszarem objął kilka arów oraz dwa przydrożne drzewa. Do akcji gaśniczej przystąpiliśmy przy pomocy tłumic oraz szybkiego natarcia. Akcja została zakończona po 30 minutach, a wzięło w niej udział 4 strażaków.
Zdjęcia na naszym profilu na nk.pl...

20. 25.03.2012r. - pożar samochodu na drodze S3

Z rana o godzinie 8:30 dostaliśmy pilne wezwanie do pożaru samochodu na drodze ekspresowej S3. Dyspozytor został poinformowany, że samochód znajduje się około 1 km od węzła Pyrzyce jadąc w stronę Szczecina. Taką informację otrzymaliśmy również my. Po przejechaniu dużo większego odcinka zgłosiliśmy dyspozytorowi, że nie znaleźliśmy żadnego płonącego auta. Dyspozytor powiedział, że zadzwoni do zgłaszającego i raz jeszcze dokładnie wypyta się go o położenie na drodze. Jak się okazało samochód znajdował się z drugiej strony węzła, na pasie w stronę Gorzowa Wielkopolskiego, w dodatku w odległości nie 1 km, a 6,5 km. Okazało się również, że na skutek awarii silnika doszło do zapalenia oleju. Kierowca, który nie wiedział co się dzieje od razu zadzwonił na straż pożarną. Następnie przystąpił do gaszenia przy pomocy gaśnicy samochodowej i jak się okazało udało mu się opanować pożar zanim zdołał się on rozprzestrzenić na dalszą część auta. Na miejscu zjawiła się również służba drogowa, która pozostała na miejscu zdarzenia do momentu przyjechania lawety. Wyjazd trwał prawie godzinę, a było to spowodowane szukaniem samochodu i brakiem możliwości zawrócenia ze względu na specyfikę drogi ekspresowej. W akcji wzięło udział 5 strażaków.

19. 23.03.2012r. - pożar śmieci w Lubanowie

O godzinie 15:15 dostaliśmy wezwanie do pożaru śmieci w miejscowości Lubanowo. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA 2,6/16 wraz z  4 osobową obsadą. Po przyjechaniu pod wskazany adres okazało się, że mieszkańcy, którzy spalali śmieci ugasili pożar przed naszym przybyciem. Na prośbę sąsiadów na miejsce została wezwana również policja, w celu ukarania za nagminne spalanie śmieci w ogniskach. Wyjazd trwał 30 minut.

18. 21.03.2012r. - pożar kontenera na śmieci w Baniach

O godzinie 15:55 zostaliśy wezwani do remizy. Zgłoszenie dotyczyło pożaru śmietnika na cmentarzu w Baniach. Ogień został ugaszony dużą ilością wody podanej z szybkiego natarcia. Po uzupełnieniu wody w samochodzie wróciliśmy do koszar. W akcji, która trwała 40 minut wzięło udział 5 strażaków.

17. 17.03.2012r. - pożar traw w Baniach

 

Tuż po godzinie 17:00 zostaliśmy ponownie pilnie wezwani do remizy. Można było się spodziewać, że wyjazd będzie dotyczył pożaru nieużytków. Jak się okazało, pożar miał miejsce kilkaset metrów za naszą remizą, przy drodze do miejscowości Dłużyna. Ktoś bezmyślnie podpalił trawy nie zważając na konsekwencje tego czynu. Gdyby nie szybka reakcja mieszkańców spaleniu mogłyby ulec ule znajdujące się w niedalekiej odległości. Wyjazd trwał 30 minut i wzięło w nim udział 5 naszych strażaków.

16. 17.03.2012r. - pożar traw na ogrodach w Swobnicy

O godzinie 13:00 wezwał nas do remizy odgłos 3 syren alarmowych. Zostaliśmy poinformowani przez dyspozytora o pożarze traw w miejscowości Swobnica. Do zdarzenia udał się jeden zastęp z naszej jednostki wraz z 5 osobową obsadą. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że mieszkańcy nie dopilnowali wypalania traw i ogień rozprzestrzenił się na większym obszarze. Dzięki pomocy sąsiadów mieszkańcom udało się uratować namiot foliowy przed spaleniem. Pożar był gaszony przy pomocy wiader z wodą oraz z węża ogrodowego. Nasze działania polegały więc na upewnieniu się, że nie ma już zagrożenia. Wyjazd trwał 30 minut.

15. 16.03.2012r. - pożar traw - fałszywy alarm

Kolejne w tym dniu wezwanie naszej jednostki dotyczyło pożaru traw między Kunowem, a Sosnowem. Zostaliśmy zaalarmowani o godzinie 20:40 i już po chwili wyjechaliśmy do zdarzenia wraz z 5 osobową obsadą. Po minięciu miejscowości Kunowo rozglądaliśmy się w poszukiwaniu pożaru, jednak ognia nie znaleźliśmy. Po poinformowaniu dyspozytora dostaliśmy rozkaz powrotu do koszar. Wyjazd został zakwalifikowany jako fałszywy alarm. Akcja trwała 30 minut.

14. 16.03.2012r. - pożar traw i krzewów w Swobnicy

Równo o godzinie 17:00 dostaliśmy pilnie zgłoszenie o pożarze nieużytków w miejscowości Swobnica. Udaliśmy się więc jak najszybciej alarmowo na miejsce zdarzenia. Po przybyciu okazało się, że pożar obejmuje już prawie hektar traw, a ogień zbliżył się do płotów oddzielających ogrody mieszkańców. Do gaszenia używaliśmy wody z szybkiego natarcia oraz tłumic. Ze względu na bardzo duży obszar oraz wiejący wiatr opanowanie zajęło nam prawie 2 godziny. Akcja była bardzo trudna oraz męcząca. Ogień strawił ponad 2 hektary traw oraz krzewów. Pożar był wynikiem nieumyślnego wypalania nieużytków przez mieszkańców. Po straż pożarną zadzwonili w momencie, gdy ogień zagrażał domostwom.
Zdjęcia na naszym profilu na nk.pl... 

13. 15.03.2012r. - pożar traw niedaleko drogi S3

 

Tego dnia o godzinie 19:00 dostaliśmy zgłoszenie o pożarze jaki ma miejsce w niedalekiej odległości od drogi ekspresowej S3 jadąc w stronę Szczecina. Dyspozytor nie wiedział jednak po której stronie oraz gdzie dokładnie. Postanowiliśmy, więc jechać drogą S3, aby z niej dostrzec pożar. Jak się okazało pożar miał miejsce nie kilkanaście metrów jak mówił dyspozytor, a kilkaset metrów od drogi w stronę miejscowości Swochowo. Konieczne było więc zjechanie z drogi ekspresowej bramą dla służb ratunkowych i drogami serwisowymi dojechać jak najbliżej pożaru. Niestety odległość jaka dzieliła nasz samochód od miejsca pożaru uniemożliwiła nam ugaszenie go wodą z samochodu. Musieliśmy przy pomocy motopompy szlamowej tłoczyć wodę z najbliższego bagna. Działania były utrudnione ze względu na bardzo duże odległości oraz bagnisty teren, po którym się poruszaliśmy. Wodę musieliśmy tłoczyć na odległość 120 metrów. Pożar, który był wynikiem celowego podpalenia objął dwa potężne drzewa, które były dziurawe w środku oraz najbliższe krzaki. Ugaszenie zajęło nam ponad 2 godziny. Dzięki naszym działaniom pożar nie zdołał się rozprzestrzenić na większym obszarze. Łączny czas wyjazdu wyniósł prawie 3,5 godziny. W bardzo męczącej akcji wzięło udział 5 naszych strażaków.  

12. 12.03.2012r. - pożar w budynku jednorodzinnym w Piasecznie

Wieczorem o godzinie 18:30 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze sadzy w kominie w domu mieszkalnym w miejscowości Piaseczno. Ze względu na obecność naszych strażaków na sprzątaniu w remizie wyjazd zastępu miał miejsce chwilę po wezwaniu. Po dojechaniu na miejsce mieliśmy duży problem ze zlokalizowaniem budynku, ponieważ nie było widać ognia z komina, ani nikt z mieszkańców do nas nie wyszedł. Dodatkowo nie mogliśmy znaleźć domu z wskazanym numerem. Okazało się, że telefon na straż pożarną wykonała sąsiadka mieszkająca kilka domów dalej, po tym jak zobaczyła ogień wydobywający się z komina. Ogień wystąpił w powodu spalania w piecu łatwopalnych materiałów, a pożaru sadzy nie było. Powrót naszego zastępu miał miejsce po około 30 minutach. W akcji wzięło udział 5 naszych strażaków.

11. 7.03.2012r. - pożar traw przy drodze do Piaskowa

Wieczorem o godzinie 18:50 zostaliśmy wezwani do remizy na alarm. Okazało się, że jedziemy do pożaru jaki ma miejsce przy drodze jadąc w stronę Piaseczna. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że płoną trawy na poboczu drogi do miejscowości Piaskowo. Pożar zagasiliśmy przy pomocy tłumic oraz łopat. Akcja zakończyła się po 30 minutach i wzięło w niej udział 5 strażaków.

10. 29.02.2012r. - pożar opony przy drodze

O godzinie 10:00 dostaliśmy zgoszenie o pożarze jaki ma miejsce przy drodze tuż za Baniami, jadąc z stronę Gryfina. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że ktoś wrzucił w krzaki przy drodze oponę od przyczepy rolniczej i ją podpalił. Paląca się opona stwarzała zagrożenie, gdyż gęsty, czarny dym wydobywał się także na drogę. Pożar został ugaszony przy użyciu szybkiego natarcia. Wyjazd trwał niecałe 30 minut.

9. 17.02.2012r. - pożar w budynku wielorodzinnym

Tego dnia o godzinie 19:45 nasz jednostka została zadysponowana przez PSK Gryfino do pożaru jaki miał miejsce w budynku wielorodzinnym w Swobnicy. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA 2,5/16 pod dowództwem Naczelnika Bartosza Duraja. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż w skutek nieszczelności komina zapaliła się podłoga w mieszkaniu na pierwszym pietrze. Naszym zadaniem w tym przypadku było jak najszybsze opanowanie pożaru, ponieważ nie mogliśmy dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na większą powierzchnię. Z powodu bardzo dużego zadymienia trzech naszych strażaków pracujących bezpośrednio przy pożarze musiało użyć aparatów ochrony dróg oddechowych. Za pomacą piły spalinowej, sagana oraz toporków rozbieraliśmy płonącą podłogę. Spalone deski oraz belki wyrzucaliśmy jak najszybciej przez okno. Łącznie musieliśmy wyciąć piłą i wywarzyć około dwóch metrów kwadratowych podłogi. Na szczęście udało się szybko opanować pożar, dzięki czemu nie zdarzył się rozprzestrzenić na całą kuchnię oraz inne pomieszczenia.

Tego typu akcje niby nie duże, lecz bardzo intensywne zawsze są dla strażaków bardzo meczące, ponieważ trzeba działać bardzo szybko z jednoczesnym zachowaniem zdrowego rozsądku, chociaż by po to, aby nie zalać mieszkania innym mieszkańcom. Do akcji został rozwinięty jeden prąd wody z szybkiego natarcia. Straty jakie powstały w wyniku pożaru są nieporównywalnie małe w stosunku do uratowanego mienia.

Pod koniec akcji przewietrzyliśmy cały budynek jak również za pomocą detektora wielogazowego sprawdziliśmy stężenie tlenku węgla i innych gazów pożarowych w poszczególnych pomieszczeniach. W wyniku przeprowadzonego pomiaru detektor jedynie w jednym pomieszczeniu wykrył za duże stężenie CO. Po odczekaniu, aż miejsce, w którym miał był pożar odparuje upewniliśmy się czy nie ma już zagrożenia oraz ponownie sprawdziliśmy stężenie gazów. Gdy nie było już zagrożenia dowódca przekazał miejsce pożaru protokolarnie właścicielowi. Do remizy wróciliśmy o godzinie 21:30. W akcji brało udział 5 strażaków.   

8. 14.02.2012r. - pożar samochodu osobowego na drodze ekspresowej S3

Około godziny 10:00 rano po raz kolejny zostaliśmy wezwani do koszar naszej strażnicy na alarm. Tym razem dyżurny PSK Gryfino zadysponował nas do pożaru samochodu osobowego jaki miał miejsce na drodze ekspresowej S3. Do akcji wyjechał zastęp GBA 2,5/16. Gęsty dym unoszący się nad drogą było widać z dalekiej odległości. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania dowódca stwierdził, iż płonie samochód marki volkswagen, pożar jest w stopniu zaawansowanym, ponieważ obejmował cały samochód jak również ustalił, że nikt nie ucierpiał w wyniku pożaru. W pierwszej fazie akcji zabezpieczyliśmy teren działania oraz podaliśmy jeden prąd piany ciężkiej na palące się auto w celu stłumienia ognia. W drugiej fazie akcji dogaszaliśmy palące się resztki wyposażenia auta oraz ściągnęliśmy wrak całkowicie na pobocze za pomaca wyciągarki. Samochód uległ całkowitemu spaleniu. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie w instalacji elektrycznej w tylnej części pojazdu. Do remizy wróciliśmy po godzinie 12:00.
Galeria...
Więcej zdjęć na naszym profilu na nk.pl... 

7. 13.02.2012r. - pożar piwnicy w Rożnowie

Tuż przed godziną 19:00 zostaliśmy wezwani do remizy na alarm. Zgłoszenie dotyczyło pożaru piwnicy w bloku mieszkalnym w miejscowości Rożnowo. Do akcji wyjechał jeden zastęp naszej jednostki z obsadą czteroosobową. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pracują już tam strażacy z JRG w Gryfinie. Na miejscu znajdowała się również policja oraz karetka pogotowia. Jak się okazało pożar opanował całe pomieszczenie w piwnicy. Ze względu na bardzo duże zadymienie w bloku konieczna była ewakuacja wszystkich mieszkańców. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz przewietrzeniu piwnicy przy pomocy turbowentylatora. Ważne było również odłączenie zasilania w energię elektryczną. Po stłumieniu ognia przystąpiliśmy do wyrzucania spalonych rzeczy i dogaszaniu ich na zewnątrz. W wyniku pożaru jedna osoba została zabrana do szpitala ze względu na zły stan zdrowia spowodowany gazami pożarowymi, a spaleniu uległo prawie wszystko co znajdowało się w pomieszczeniu, głównie meble oraz duża ilość starych ubrań. Przyczyną pożaru była źle zabezpieczona kratka od komina w piwnicy. Działania naszych strażaków trwały półtora godziny.

6. 07.02.2012r. - wypadek drogowy na drodze S3

Lekko po godzinie 18:00 nad naszą miejscowością rozległ się odgłos trzech syren alarmowych, oznaczający zadysponowanie naszej jednostki do jakiegoś zdarzenia ratowniczo - gaśniczego. W tym przypadku zgłoszenie dotyczyło wypadku drogowego, który miał miejsce na 14 km. drogi ekspresowej S3 w kierunku Szczecina, jadąc od strony węzła Pyrzyce. Z koszar naszej jednostki do wypadku wyjechał zastęp GBA 2,5/16 z obsadą  czterech strażaków oraz kierowca i dowódca. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia dowódca zastępu przeprowadził rozpoznanie, dzięki któremu stwierdził, iż samochód jadący z nadmierną prędkością nieumiejętnie wykonywał manewr wyprzedzania, wskutek którego uderzył w samochód jadący w tym samym kierunku i wpadł w poślizg, po czym wylądował w przydrożnym rowie. Ustalono również, że samochodem podróżowały cztery osoby: trzech mężczyzn oraz jedna kobieta. Na szczęście obeszło się bez żadnych większych obrażeń, nie licząc strachu jakiego musieli doznać pasażerowie samochodu. Zadaniem naszego zastępu było odłączenie akumulatora oraz wyciągnięcie samochodu znajdującego się w rowie na drogę za pomocą wyciągarki zamontowanej na przodzie naszego wozu. Na czas wyciągania samochodu z rowu ruch na drodze został całkowicie wstrzymany. Podczas trwania akcji dowódca zastępu dh. Dariusz Jaroszek widząc rozpłakana i zmarzniętą pasażerkę rozbitego samochodu, poprosił ją o to by wsiadła do naszego wozu w celu ogrzania się i uspokojenia. W akcji trwającej 2 godziny uczestniczył jeden zastęp strażaków z naszej jednostki oraz jeden radiowóz policyjny. Do strażnicy wróciliśmy o godzinie 20:00.
Galeria...
   

5. 02.02.2012r. – na pomoc łabędziom!

W czwartkowe popołudnie o godzinie 14:20 zostaliśmy zadysponowani przez PSK do nietypowego zdarzenia, dotyczącego udzielenia pomocy łabędziom, które przymarzły do tafli lodu na jeziorze. Zgłoszenia dokonał mieszkaniec Sosnowa. Po przyjeździe do miejscowości nie spotkaliśmy jednak nikogo, kto mógłby nas pokierować w miejsce uwięzionych zwierząt. Pytając się kilku osób o drogę trafiliśmy w końcu nad staw, który okazał się bardzo dużym zbiornikiem wodnym. Niestety z miejsca, w którym się znaleźliśmy nie było widać żadnych łabędzi. Po kilku minutach przyszedł do nas mężczyzna, który dokonał zgłoszenia. Udaliśmy się zatem z nim we wskazane miejsce. Jak się okazało łabędzie zdołały się same uwolnić i nie potrzebna była interwencja naszych strażaków. Wyjazd był bardzo nietypowy, jednak praca strażaków polega również na niesieniu pomocy zwierzętom, które tej pomocy potrzebują. Wyjazd trwał 1 godzinę i wzięło w nim udział 4 naszych strażaków.

4. 31.01.2012r. – Pożar przydrożnych traw

Po niecałej godzinie od ostatniej akcji zostaliśmy ponownie wezwani do remizy na alarm. Jak się okazało zadysponowano nas do pożaru traw przy drodze między Lubanowem, a Sosnowem. Tym razem do zdarzenia wyruszył zastęp z 4 osobową załogą. Po przyjeździe na miejsce dowódca stwierdził pożar wymagający gaszenia przy pomocy wody z szybkiego natarcia, ze względu na dużo większy obszar objęty ogniem. Ogniska znajdowały się w różnych miejscach, co wskazywało na ewidentne celowe podpalenia. Akcja zakończyła się po godzinie (21:50).

3. 31.01.2012r. – Pożar przydrożnych traw

Po dwóch tygodniach "ciszy" o godzinie 19:40 nad naszą miejscowością ponownie rozległ się odgłos 3 syren alarmowych wzywających strażaków na akcję. Okazało się, że wyjazd dotyczy pożaru przydrożnych traw w miejscowości Lubanowo. Na miejsce zdarzenia udał się zastęp z naszej jednostki w 5 osobowym składzie. Pożar został ugaszony przy pomocy tłumic oraz łopat. Akcja trwała około 40 minut.

2. 17.01.2012r. – Pożar stodoły w Piasecznie

O godzinie 14:30 dostaliśmy zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Piaseczno. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji udaliśmy się pod wskazany w zgłoszeniu adres. Na miejscu okazało się, że pożar jest jeszcze w początkowej fazie i objął jedynie belki dachowe. Przystąpiliśmy do gaszenia przy pomocy szybkiego natarcia. Sytuacja została szybko opanowana, dzięki wolnemu procesowi palenia. Po upewnieniu się, że pożar nie ma możliwości rozwinąć się ponownie, wróciliśmy do remizy. Przyczyna pożaru nie jest znana. W akcji, która trwała 45 minut wzięło udział 3 naszych strażaków.

1. 12.01.2012r. – Powalone drzewo w Kunowie

O godzinie 18:40 pierwszy raz w tym roku wezwał nas do remizy odgłos 3 sygnałów syreny alarmowej. Okazało się, że w Kunowie na drogę oraz płot runęło potężne drzewo. W tym dniu pogoda była bardzo wietrzna, więc można było się spodziewać tego typu akcji. Po przyjeździe na miejsce zastaliśmy duże drzewo leżące w poprzek drogi. Drzewo upadając uderzyło również w płot. Przy użyciu pił spalinowych przystąpiliśmy do pocięcia drzewa na mniejsze kawałki w celu ściągnięcia go z drogi. Stwierdziliśmy, że bardzo dużo szczęścia miała właścicielka domu, w której stronę upadło drzewo. Gdyby było około 2 metrów dłuższe, to runęło by z pewnością na dom. Akcję zakończyliśmy po godzinie. Samochód wyjechał z obsadą 3 osobową.